понеделник, 19 декември 2011 г.

В нашето училище е забавно!!!





Учениците от първи клас не само учат буквите, но играят и забавни игри! Като редуват приятното с полезното и задължителното, децата се учат на толерантност, взаимопомощ и работа в екип. Елате да видите щастливите деца!

събота, 17 декември 2011 г.

В очакване на Дядо Коледа...




Ученици и учители очакват с нетърпение изненадите на Коледната нощ. Всички се надяват на много подаръци, игри и забавления...а те започнаха със запалването на светлините на елхата.

сряда, 30 ноември 2011 г.

ПОБЕДИТЕЛЯТ!


Нашата гордост е ученичката Ралица Илиева от Іа клас! На 20 ноември 2011 г се проведе второто издание на Ученическите турнири на шахматен клуб ЦСКА. Ралица спечели ІI място сред момичетата от групата І-ІV клас. Браво, Ралица, желаем ти нови успехи!

http://www.cskaclub.com/?p=688

петък, 11 ноември 2011 г.

Работна среща в Португалия ІІ част


По време на работната среща учениците гости бяха настанени в семейства домакини. Така българските деца общуваха на английски език със своите връстници, опознаха живота им, участваха в учебните занятия на португалските деца, взаимно се учиха да произнасят думи на български и португалски езици, научиха песни на двата езика.
Учителите участници в работната среща посетиха различни уроци в португалското училище, запознаха се с образователната система в Португалия, общуваха с колегите от другите европейски страни.
Учителите и учениците посетиха забележителностите на гр. Коимбра – най-стария университет в Европа, Старата катедрала, катедралата Санта Круз, парка край река Мондегу. Посетен беше ресторант с фадо музика. Участниците се запознаха с изпълнителите на този характерен стил музика.
Осъществена беше работна среща с кмета на областта Миранда де Корво, който представи природната красота на района, резервата Parque Biológico da Serra da Lousã и старинното село Gondramaz, запазило средновековния дух. Българската група подари подарък на кмета. След срещата участниците в работната среща посетиха тези обекти – резервати.
На 29.10 участниците в работната среща посетиха святото място Фатима, гледаха филм и посетиха катедралата. След това всички посетиха манастира Batalha, включен в списъка на Юнеско за световно културно наследство. Посетена и беше фабрика за производство на точени кори, от които се правят типичните португалски сладкиши. В края на деня домакините от училището, родителите на учениците, гостите участници в работната среща се събраха отново в училището за прощална вечер. В нея участва фолклорен състав, който изпълни традиционни португалски танци и песни. В танците се включиха и партньорите от проекта.
Следващата работна среща ще се състои в Швейцария. На нея няма да има българско участие, но учителите от 122ОУ ще подготвят и изпратят материали на тема „Туристически забележителности” за публикуване в сайта. Следва работна среща в Италия през декември, в която 122 ОУ ще се включи само с презентация. Участници от нашето училище ще има в срещата във Франция през февруари 2012г.

Вижте филма и се насладете на българската ръченица и португалската Фадо музика:

http://www.youtube.com/watch?v=-0K_tlTGvig&feature=youtu.be

Работна среща в Коимбра, Португалия, проект WELCOME


Работна среща в гр. Коимбра - Ferrer Correia School (Миранда де Корво), Португалия, по проект „Различни заедно”, 25.10 – 30.10. 2011г.
Тема на срещата:”Традиции и църковни обичаи при провеждане на сватба и кръщене”

През месец октомври 2011г. се проведе поредната среща (девета след срещите в Турция, Франция, Полша, Чехия, Испания, Румъния, Литва, Германия и България) на училищата партньори в проекта „Различни заедно”. Основното училище Ferrer Correia School (Миранда де Корво), Португалия (на 10км от гр.Коимбра) беше домакин на срещата. Участваха 12 училища от 11 европейски държави – Чехия, България, Гърция, Франция (2 училища), Германия, Полша, Латвия, Белгия, Испания, Шотландия и Португалия. Освен учители от училищата партньори присъстваха ученици от България, Чехия, Франция и Германия. Всеки партньор представи традициите и църковните обичаи при провеждането на тържествата, свързани със сватбата и кръщенето.
От 122 ОУ на срещата присъстваха: директорът Стоилка Костова, координаторът Вергиния Веселинова, Борислава Тодорова; Марта Делийска и Ивана Павлова, ученици от 5ти клас.
Презентацията на 122 ОУ включваше характерни български църковни традиции, практикувани в миналото, ритуали и обичаи, изпълнявани в съвременните дни по време на сватба и кръщене. Учениците от нашето училище изиграха Кумова ръченица – характерния български народен танц-надиграване. Българските деца бяха облечени в национални носии и играха ръченицата с пъстри кошнички с цветя. Всички участници в работната среща бяха очаровани от красотата на българския танц. Танцът даде повод на партньорите по-късно на работната среща да се обсъдят и характерните неравноделни тактове в българската народна музика.
Във връзка с работната среща в училището домакин бяха създадени табла, на които всяко училище партньор постави нагледни материали, свързани с тези празници, пословици и поговорки, интересни факти от фолклора.

Проект WELCOME в 122ОУ


Учителите гости от Чехия, Франция (2 училища), Германия, Белгия, Испания, Швейцария, Италия и Румъния посетиха уроци в 122 ОУ, запознаха се с българската образователна система, научиха за различните извънкласни дейности на нашите ученици. Партньорите проведоха разговори с българските деца и установиха високото им ниво на владеене на английски език, високата им култура и знания. Родителите на нашите ученици също общуваха свободно с нашите партньори не само на английски, но и на френски, испански, дори и фламандски езици. Този факт направи силно впечатление на нашите гости. Ива Стойкова, майка на ученик от 122 ОУ, журналист в икономическия портал EconomyNews.bg, проведе няколко разговора с нашите гости, участва в презентациите ни, проведе интервю с директора на 122 ОУ г-жа Ст.Костова. Г-жа Стойкова отрази впечатленията си от проекта и работната среща в електронното издание EconomyNews.bghttp://www.blogger.com/img/blank.gif
http://www.economynews.bg/%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B5-%D1%83%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8-news25428.html
И http://www.economynews.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82--%E2%80%9E%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%E2%80%9D-news25854.html

Гостите посетиха забележителностите на София – Боянската църква, Националния исторически музей, Храм-паметник „Александър Невски”, църквата „Св.София”, църквата „Св.Неделя, Джамията, Синагогата и Етнографския музей. Там гостите присъстваха на интересна демонстрация - „Диалог между минало и настояще. Дантела и везба”, представяща произведения на „Работилница Седянка” – група жени, събрани в социалната мрежа от желанието да съхранят и предадат на младите поколение традиционни техники на ръкоделие (изработване на совалкови дантели, фриволитé, кене и шевици).
Учениците от 122ОУ представиха пред гостите концерт – песни на родните езици на гостите (испански, фламандски) и характерни танци. Децата показаха своите умения и накрая завършиха с красивото българско Дунавско хоро. На концерта присъства кметът на район Лозенец г-н Прошко Прошков. След поздравленията на учениците учителите от 122ОУ приготвеха в учителската стая „изложба-дегустация” от типични български ястия. Гостите опитаха лютеница и суджук, питка и шарена сол, сирене и баница. Учителите от 122ОУ научиха своите гости на типичните български хора – право хоро и Дунавско хоро.
Участниците в работната среща осъществиха посещение на Рилския манастир.
През месец октомври се състоя работната среща и в Португалия, в която 122 ОУ ще участва с 3ма учители и 2 ученици.

неделя, 6 ноември 2011 г.

Работна среща в 122 ОУ „Николай Лилиев”, гр.София, по проект „Различни заедно”, 26.09 – 02.10. 2011г.



През месец септември 2011г. се проведе поредната среща (осма след срещите в Турция, Франция, Полша, Чехия, Испания, Румъния, Литва, Германия) на училищата партньори в проекта „Различни заедно”. 122 ОУ „Николай Лилиев” беше домакин на срещата. Тема на срещата беше ”Религиозно разделение в европейските страни”. Участваха 9 училища от 8 европейски държави – Чехия, Франция (2 училища), Германия, Белгия, Испания, Швейцария, Италия и Румъния. Освен учители от училищата партньори присъстваха ученици от Италия, Чехия, Франция и Швейцария. Всеки партньор представи религиите, които са разпространени в съответната страна. Презентацията на 122 ОУ беше представена от г-н Л.Коцев и ученици от 7ми клас на 122ОУ.
По време на работната среща учениците гости бяха настанени в семейства домакини. Така българските деца общуваха на английски език със своите връстници, взаимно се учиха да произнасят думи на български и други езици.
Насладете се на нашите емоции, като изгледате филма:

http://www.youtube.com/watch?v=XzwrxrplK5Q

вторник, 13 септември 2011 г.

ОТНОВО НА УЧИЛИЩЕ!



Ето тръгнали са всички-
ученици, ученички-
към училище, където
весело звъни звънчето.

Скъпи ученици,
Отново идва 15ти септември и нашето любимо училище очаква вашия весел смях!
Чакаме ви в 8,30ч. в двора на училището!
Лека и много успешна да е за всички ни новата учебна година!

На добър час на всички малки ученици, които за първи път ще прекрачат прага на нашето училище, ще срещнат нови приятели и ще вземат в ръцете си букварчето!

Успешен старт и на всички наши ученици, които ще учат в други училища след успешното представяне на изпитите!

Колективът на 122 ОУ"Николай Лилиев", София

понеделник, 5 септември 2011 г.

Родителска среща в 122 ОУ"Николай Лилиев"



Ето тръгнали са всички-
ученици, ученички-
към училище, където
весело звъни звънчето.

Уважаеми родители,

На 08.09.2011г. от 18,00ч. в 122 ОУ ще се проведе първата родителска среща за ПГ и първи клас.
Очакваме ви!

неделя, 10 юли 2011 г.

Работна среща по проект "Без граници" - май 2011г.


През периода : 17 – 23.05.2011 в гимназията в гр. Груйец, Полша се проведе работна среща по проект „Без граници”. На срещата присъстваха всички партньори. Участници от 122 ОУ бяха 3 учители и 5 ученици от 5ти и 6ти класове. На срещата беше обсъден трети брой на електроннто списание „BAF” – „Без граници” и бяха дискутирани задачите за следващия, четвърти брой на списанието.
В трети брой на електронното списание българският екип се представни с 25 статии в отделните секции (подтеми).
http://www.massarosa1.org/BAF/index.php?option=com_content&view=section&id=14&Itemid=75
Темата на работната среща беше „Фестивал на цъфналото ябълково дърво”. Гр.Груйец се намира на 45км от Варшава. Районът е най-големият производител на ябълки в Европа, също и на други плодове.
През първия ден от работната среща участниците посетиха училището координатор в Груйец. Посетени бяха още 2 училища в града, където беше представена образователната система в Полша, методите за обучение на деца със специални образователни потребности, както и организацията на учебния процес.
В следобедните часове участниците – учители и ученици - посетиха Полския Парламент във Варшава, срещнаха се и разговаряха с депутат от дясна демократична партия. Посетен беше Музея на въстанието във Варшава, както и Стария град. В късния следобед групата посети Кралския дворец в Стария град. Участниците в работната среща се докоснаха до историята на Полша и усетиха красотата на полското изкуство.
На 19.05 (четвъртък) в залата на гимназията се състояха презентации на училищата партньори.
През този ден се състоя и срещата на участниците с Кмета и Областния управител на Груйец. Всяка група поднесе подаръци – от 122 ОУ бяха приготвени сувенир – дървена плоча с фолклорни мотиви и книга за България на английски език. По-късно беше разгледан гр.Груйец и се осъществи пътуване до пивоварната WARKA и среща с овощари, които се занимават със съхраняване и износ на плодове.(Хладилни камери за съхраняване на производството от района). Срещата беше много интересна, запознахме се с най-модерните технологии при съхранението на плодовете, научихме за изискванията на ЕС при износ и продажба на плодове. Ябълките от региона бяха наистина с уникален вкус.
На 20.05 (петък) учениците от училищата партньори присъстваха в часовете по английски, немски и руски език, участваха в демонстрации по физика и химия и спортуваха заедно с полските си приятели.
В следобедните часове отново пътувахме до Варшава и посетихме Интерактивния музей на Шопен. Участниците се запознаха с живота и творчеството на най-известния музикант и композитор от Полша.
Вечерта се състоя концерт салона на училището. На него бяха представени музикални изпълнения от полските ученици и пиесата „Ромео и Жулиета” на английски език. Българските ученици, единствени от учениците гости бяха подготвили кратка музикална програма, коята включваше песен на Мария Илиева и народната песен „Цветините очи”. Българските деца играха право хоро, на което се хванаха и партньорите от Кипър и Полша.
На 21.05 (събота) ученици и учители посетиха конеферма близо до Груйец. Състояха се спортни игри, разходки сред природата, барбекю и, естествено, конна езда за желаещите. Следобед всички посетиха Фестивала на цъфналото ябълково дърво. На голяма сцена се проведе концерт на фолклорни групи от района. Имаше и приветствия за участниците в работната група. Ученици и учители се забавляваха много.
На 22.05 българската група отпътува от Полша.
Вижте нашия филм за работната среща в Полша:
http://www.youtube.com/watch?v=3PLy5PPwzss

понеделник, 6 юни 2011 г.

НА ВНИМАНИЕТО НА РОДИТЕЛИТЕ НА БЪДЕЩИТЕ ПЪРВОКЛАСНИЦИ

УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ,

НА 09.06.2011г. /ЧЕТВЪРТЪК/, ОТ 18.00ч

ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ

ОБЩА РОДИТЕЛСКА СРЕЩА за ПЪРВИ КЛАС

НАПОМНЯМЕ ВИ, ЧЕ ТРЯБВА ДА ПРЕДСТАВИТЕ

УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ЗАВЪРШЕНА ПОДГОТВИТЕЛНА ГРУПА /КЛАС/ -

ОРИГИНАЛ

петък, 8 април 2011 г.

Карнавал в училище "М.Пелегрини",Масароза

На 07.03.2011г. в училище „М.Пелегрини“, Масароза се състоя годишен карнавал. В него участваха учители, ученици и родители от Масароза, както и всички партньори по проект „Без граници“. В края на карнавала в залата на училището се състоя шествие на наградените участници. Децата дефилираха под шумните и радостни аплодисменти на своите приятели. Убедете се сами!

вторник, 22 март 2011 г.

Работна среща по проект "Без граници" - март 2011г.

През месец март 2011г. (06-11.03.2011) в училище „М.Пелегрини”, Масароса, Италия се проведе втората работна среща по проект „Без граници”. На срещата беше обсъдено второто издание на електроннто списание „BAF” – „Без граници” и бяха дискутирани задачите за следващия, трети брой на списанието.
http://www.massarosa1.eu/BAF/index.php?option=com_content&view=section&id=11&Itemid=74
Учениците и учителите от 122 ОУ, участващи в проекта, публикуваха 22 статии във втория брой на „BAF”, чиято основната тема беше „Митове и легенди” (специална секция – Коледа и Нова година).
Главната тема на новия брой ще бъде „Едно училище за всички”. В него има 10 секции с отделни подтеми, в които ученици и учители ще публикуват своите статии. Всяка страна партньор трябва да публикува по няколко статии по отделните теми в секциите.
Преди работната среща учителите координатори от партньорските училища обсъдиха темите, по които ще работят учениците участници в срещата.
При подготовката за пътуването, всички ученици от 122 ОУ, участници в работната среща, получиха по 2 теми за статии, които трябва да напишат след завръщането си в България – за впечатленията от училището, вълненията при пребиваването в италианските семейства, работата по проекта, участието в карнавала в училището и във Виареджо, срещата с кмета на Масароза.
Партньорите участници в срещата в Масароза се срещнаха с кмета на града. Българските деца му поднесоха подаръци, направени от ученици от 122 ОУ – мартеници, кукла в национална носия, материали за София и България.
Учители и ученици посетиха исторически места в района – гр. Лука, гр. Пиза, мемориала Св.Анна, където през 1944г. нацистите са убили около 600 невинни жени и деца. Всички участници гледаха филм, в памет на убитите, чуха спомените на оцелял свидетел.
По време на работната среща в Масароса всички ученици бяха разделени в 6 екипа - във всеки по един представител от училище. Беше поставена задача – да се вземе интервю от учителите участници в срещата. Екипите работеха съвместно, помагаха си при формулирането на въпросите и се справиха успешно със задачата. Предстои публикуване на интервютата в брой 3 на електронното списание.
http://www.massarosa1.eu/BAF/index.php?option=com_content&view=section&id=14&Itemid=75

вторник, 1 март 2011 г.

Учениците от 122 ОУ на сцената на училището в Чехия

Единствено българската група участник в срещата по проект "Без граници" взе участие в предствалението на училището във Велке Немчице. Учениците от девети клас на чехското училище заедно с децата от 122 ОУ пяха на български език детската песен „Снежен човек". Теди, Жени, Боби и Стиви – ученици от ІVа клас на 122ОУ, участващи в работната среща, представиха на сцената песните „Де е България” и „Една българска роза”. Българските ученици имаха изненада към своите нови приятели – изпяха на чехски популярна детска песен. Всички зрители – ученици и учители – запяха заедно с българските деца. Представлението на училището във Велке Немчице завърши с песните на АББА, изпълнени от българските ученици. Всички зрители бурно аплодираха българското участие.

понеделник, 28 февруари 2011 г.

Концерт на ученици от чехското училище

Учениците домакини организираха голямо представление за всички участници в срещата по проект "Без граници". На него всеки клас представи по изключително интересен начин забележителностите, историята и типичното за всяка от страните участници в проекта. В залата звучаха „Одата на радостта”, „Марсилезата” „Мазурка”, най-популярните думи на италиански език, турски танци и сиртаки.
Насладете се на ентусиазма на нашите чехски приятели!

неделя, 27 февруари 2011 г.

Традиционен бал в училището във Велке Немчице

Участниците в работната среща присъстваха на традиционния годишен бал на учениците от Велке Немчице – едно наистина необикновено изживяване. Всички учители, ученици и родители се включиха в танците и представиха не само класически, но и фолклорни танци.

неделя, 13 февруари 2011 г.

Работна среща в с.Велке Немчице, Чехия, по проект „Различни заедно”, 04-08.2011г. Тема на срещата:”Европейски ценности в литературата "

През месец февруари 2011г. се проведе поредната среща на училищата партньори в проекта „Различни заедно”. Основното училище в село Велке Немчице (на 35км от гр.Бърно) беше домакин на срещата. Участваха 14 училища от 13 европейски държави – Чехия, България, Гърция, Румъния, Турция, Франция (2 училища), Германия, Полша, Литва, Белгия, Италия, Испания и Шотландия. Освен учители от училищата партньори присъстваха ученици от България, Полша, Франция и Италия. Всеки партньор представи ценностите в националната си литература.
Вергиния Веселинова и Елица Мунтянова заедно с четирима ученика от 4а клас представиха български автори-класици и произведенията им. Тъй като Велке Немчице се намира в Моравия, презентацията логично представи най-напред великото дело на Солунските братя, започнало именно на тези земи.
Участниците в работната среща усетиха красотата на българската литература чрез превод на някои стихотворения на Ботев, Вазови Лилиев, чрез изпълнението на българските ученици на песните „Де е България” и „Аз съм българче”. Представени бяха и някои български приказки, както и уникалния габровски хумор. Учениците от ІІ, ІІІ и ІV клас на 122 ОУ бяха подготвили и илюстрации на приказките, рисунки с кукерски маски и мартенички. Учителите от училищата партньори бяха възхитени от материалие, подготвени от учениците от Начален курс при 122 ОУ. В.Веселинова и Е.Мунтянова представиха българските традиции - кукерски игри и Баба Марта. А мартенички имаше за всички участници в срещата – учители и ученици.

събота, 8 януари 2011 г.

Различни заедно (WELCOME) - публикации в сайта на проекта

През периода септември 2010г. до януари 2011г. бяха осъществени три работни срещи по поект "Различни заедно":
1. През октомври в гр.Денизли, Турция; темата беше представяне на училищата партньори;
2. През ноември в гр.Бордо, Франция, на тема "Архитектурни паметници"
3. През декември в гр.Лодз, Полша, на тема "Исторически и архитектурни забележителности в България".
Учители от 122ОУ взеха участие в първите две срещи, а в третата училището участва като партньор само с материали. Всичките презентации и материали са публикувани в сайта на проекта http://welcome-project.com/
Ако искате да научите повече по тези теми, ако искате да се включите в нашите проекти с идеи и мнения, посетете сайта! Ще откриете много интересна информация за ежедневието на учениците от училищата партньори, ще се запознаете с колегите учители, ще научите за историята, географията и културата на европейските страни!
Убедете се сами!
През февруари (04-08.02.2011г.)екип от 4 ученика и 2учители от 122 ОУ ще вземат участие в работната среща в основно училище в гр.Немчице, Чехия. Темата е "Европейски ценности в литературата и поезията". Учениците подготвят драматизация на приказката "Най-хубавото птиче" на Г.Райчев (на английски език), както и изпълнение на популярни български песни - от "Аз съм българче" и "Де е България" до "Да протегнеш на някой ръка" и "Седнало е Джоре". Учениците участници в срещата очакват с нетърпение да представят на партньорите красотата на българския език, литература и българската музика. В Чехия те ще се срещнат и със свои връстници от Италия, Испания, Франция и Полша.